Skip til hoved indholdet MinSide MinSide

Historiens vingesus i nyt fælleshus

En lille bid af den rustrøde kunststofbane fra den gamle Ceres Park har fået nyt liv i det nye fælleshus i Møllevangen. Tre bænke og opslagstavler er beklædt med stykker fra kunststofbanen og forener pigsko og danmarksrekorder med hyggeskak, kreaklub og andre fællesskaber, der holder til i de nye lokaler.

Bag de unikke bænke og opslagstavler står Jens Hyldegaard og Alexander Muchenberger, der fandt ud af, at den gamle løbebane skulle bruges som vejfyld. De lavede en aftale med nedbrydningsfirmaet og fik fingrene i det ikoniske materiale og transformerede det i stedet til unika, som blandt andet kan opleves i fælleshuset i Møllevangen.

Genbrug er godt

Genbrug er et gennemgående tema i det nye hus. Noget af træet udenfor er fra det gamle fælleshus. Det samme gælder vinduerne, som har fået nyt liv i skuret. Plantekasserne og hylderne er lavet af affaldstræ fra byggeriet. Murstenene er bæredygtige - de var billigere end genbrugstegl og genbrugssten.

Et samarbejde

Bag fælleshuset i Møllevangen står: Almenbo, Boligkontoret Aarhus, Murersvendenes Stiftelse og os i Ringgården.

Boligforeningen Ringgården

Dybedalen 1A

8210 Aarhus V
CVR nr. 41905018

Telefon: +45 88 30 30 50
bogodt@bf-ringgaarden.dk

Genveje